امین جدیدالاسلامی

0 %
امین جدیدالاسلامی
یه ENTJ که کارش دیجیتال مارکتینگ، طراحی سایت، سئو و محتواست
 • متولد
  8 اردیبهشت 1374
 • ساکن
  ایران، تهران
 • تحصیلات
  ارشد MBA دانشگاه تهران
تدوین استراتژی محتوا
نگارش و ویراستاری محتوا
SEO
Story-Telling
بازاریابی محتوایی
Copy & UX Writing
WordPress
طراحی سایت
زبان انگلیسی
 • تدوین استراتژی و بازاریابی محتوایی
 • بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو
 • مشاوره دیجیتال مارکتینگ
 • آموزش و مشاوره محتوا
 • طراحی سایت

اصطلاحات مهم بازاریابی محتوایی (Content Marketing Expressions)

ژوئن 3, 2022

برای تسلط کامل به بازاریابی محتوایی آن‌ هم به‌ صورت کاملاً تخصصی، باید مفاهیم و اصطلاحات محتوا و این حوزه را به خوبی بشناسیم. در ادامه برخی از مفاهیم و اصطلاحات بازاریابی محتوایی را به‌ اختصار معرفی خواهم کرد تا به اهمیت آنها پی ببریم.

بازاریابی درون‌گرا و بازاریابی برون‌گرا inbound marketing و outbound marketing

در روش بازاریابی درون‌گرا، تولید محتوایی انجام میشود که ارزشمند بوده و فایده های بالای آن، مخاطب را به سمت کسب و کار ما بکشاند. در این روش می‌توان از طریق تولید محتوای باکیفیت، مشتریان را به سمت یک کسب و کار جذب نمود. در حالی‌ که بازاریابی برون‌گرا درست نقطه مقابل این مفهوم قرار می‌گیرد.

در روش بازاریابی برون‌گرا، تبلیغات زیادی صورت می‌گیرد و خدمات و محصولات به مشتریان معرفی می‌گردند تا از این طریق، فروش بیشتر شود. در واقع در فرایند بازاریابی درون‌گرا، مشتریان به‌ دنبال صاحبان کسب‌ و کارها هستند در حالیکه در فرایند بازاریابی برون‌گرا، این کسب و کارها هستند که به دنبال مشتریان راه می‌افتند.

تقویم محتوایی

تقویم محتوایی، یک برنامه کاملا منظم و منسجم بوده که زمان‌بندی شده‌ است تا از طریق آن، تیم تولیدکننده محتوا بتوانند پروژه‌های خود را به‌ صورت روزانه، هفتگی و ماهانه، برنامه‌ریزی کرده و به اجرای منظم آن‌ها دست بزنند و سپس بر فرآیند اجرا و عملکرد آن نیز نظارت کنند. 🔏

محتوای ستون  pillar content

محتوای ستون به محتوایی گفته می‌شود که کمیت و همچنین کیفیت آن حائز اهمیت بسیاری است. در بیشتر موارد این محتوا از طریق لینک‌هایی که انجام می‌شود ارزش و اعتبار بیشتری هم پیدا می‌کند. صفحات محتوایی پیلار pillar صفحات لندینگ اصلی هستند که شامل چند کلاستر cluster درمورد هر h2 خود می باشند.

دعوت به اقدام  CTA

دعوت به اقدام در محتوا و یا کال تو اکشن، دیگر مفهوم و یا اصطلاح بازاریابی محتوایی است. در صورتی‌ که محتوای شما، محتوایی هدفمند باشد، باید بتوانید کاربران را به اقدامی که مورد نظرتان است، دعوت کنید. برای نمونه دکمه‌ای را برای خرید محصول و یا سفارش خدمات و… در نظر بگیرید.

شاخص‌های کلیدی محتوا  KPI

شاخص‌های کلیدی عملکرد محتوا و یا  KPI، یکی از معیارهای قابل اندازه‌گیری و با وضوح بسیار بالا است که از آن، برای بررسی عملکرد محتوا نسبت‌ به اهداف از پیش‌ تعیین‌ شده استفاده می‌کنند.

نرخ پرش  Bounce Rate

بونس ریت که به آن نرخ پرش نیز گفته می‌شود یکی دیگر از مهم‌ترین مفاهیم و اصطلاحات بازاریابی محتوایی به شمار می‌رود. این معیار نشان می‌دهد که چه درصدی از کاربران وب‌سایت شما پس‌ از اولین مشاهده از سایت بدون انجام کاری، از آن خارج شده‌اند. این مقدار هر چقدر پایین تر باشد بهتر است.

پرسونا ؛ از مهمترین اصطلاحات بازاریابی محتوا

یکی از اصطلاحات بسیار مهم که در زمینه بازاریابی محتوایی با آن سر و کار خواهید داشت، پرسونا است. پرسونا در واقع نشان‌دهنده‌ ویژگی‌هایی است که مخاطب و یا خریدار محصولات شما، از آن ویژگی‌ها برخوردار است. این فاکتور می‌تواند تصویری کاملا واضح از مصرف‌کننده محتوا در اختیار شما قرار دهد.

از طریق این شاخص پی خواهید برد که مخاطب محتوای شما زن است یا مرد و یا مدرک تحصیلی و سطح سواد او تا چه اندازه‌ای است. سن و سال مخاطب محتوا و علایق او و … نیز مطابق با این شاخص مشخص می‌گردد. به همین دلیل میتواند محتوایی متناسب با او تولید کنید. پرسونا persona از مهمترین اصطلاحات بازاریابی محتوایی است.

کپی رایتینگ

در صورتی‌ که شما یک متن تبلیغاتی را فراهم نموده و از آن در کمپین‌های بازاریابی استفاده کنید، به این اقدام شما کپی‌رایتینگ گفته می‌شود.

اصطلاح مارکتینگ

لندینگ پیج

لندینگ پیج در معنای صفحه ورود به کار می‌رود. در واقع این صفحه، صفحه‌ای کاملاً اختصاصی به شمار می‌رود که می‌تواند مخاطبان و مصرف‌کنندگان را جذب و جلب نموده و سپس آن‌ها را به یک اقدام خاص که خرید یک محصول و یا دریافت برخی از خدمات است هدایت نماید.

محتوای تولید شده توسط کاربر UGC

عبارت UGC در حقیقت مخفف عبارت user generated content است و در معنای محتوای تولیدشده توسط کاربران مورد استفاده قرار می‌گیرد. به‌ طور کلی می‌توان تمامی محتواها از جمله متون، تصاویر، فیلم‌ها و یا اصواتی را که کاربران در رسانه‌های مختلف منتشر می‌سازند، محتوای تولیدشده توسط کاربران به شمار آورد.

محتوای آسمان خراش  skyscraper content

این اصطلاح در زبان فارسی، در معنای محتوای آسمان‌ خراش مورد استفاده قرار گرفته و به انواع محتواهایی اشاره دارد که کیفیت بسیار بالایی داشته و توانسته‌اند ارزش فراوانی را به دست آورند. چنین محتواهایی می‌توانند تعداد زیادی از لینک‌ها را به خود جذب کنند.

محتوای همیشه سبز  evergreen content

عبارت evergreen content به محتوای همیشه سبز اشاره دارد. محتوایی که محدود به زمان و موقعیت خاصی نیست و می‌تواند برای همیشه جذابیت خود را حفظ کند. از جمله این محتواها می‌توان به محتواهای آموزشی اشاره کرد که همیشه طرف‌داران و محبوبیت خاص خود را داشته و به مقطعی از زمان نیز تعلق ندارند.

سیستم مدیریت محتوا  content management system

سیستم مدیریت محتوا که به اختصار خود را به صورت cms نشان می‌دهد به‌ طور کلی به تمامی نرم‌افزارهایی گفته می‌شود که این امکان را دارند که محتواهایی را در فضای وب دریافت، ویرایش و یا منتشر سازند. از جمله پرکاربردترین و پرطرف‌دارترین این سیستم‌ها می‌توان به سیستم مدیریت محتوای وردپرس اشاره کرد. این مفهوم در اصطلاحات بازاریابی محتوایی از ارزش بالایی برخوردار است.

داینامیک کانتنت  Dynamic content

داینامیک کانتنت و یا محتوای پویا یکی دیگر از مفاهیم و اصطلاحات بسیار مهم در حوزه بازاریابی محتوایی است. محتوای پویا و یا داینامیک در واقع به محتوایی اطلاق می‌گردد که قادر است با در نظر گرفتن رفتار کاربران و یا نحوه عملکرد و علایق آنان، دچار تغییر و تحول شود. 💙
این محتواها را می‌توانید به صورت‌های مختلف از قبیل متن، صوت، تصاویر، ویدئو و… فراهم سازید. این محتواها این امکان را دارند که با یک اقدام کاربر، محتوای دیگر و مورد نظر او را به نمایش بگذارند.

الگوریتم مرغ مگس‌خوار

گوگل از چندین الگوریتم استفاده می‌کند که یکی از مهم‌ترین این الگوریتم‌ها، الگوریتم مرغ مگس خوار است. این الگوریتم، تأکید و تمرکز اصلی خود را بر رتبه‌بندی نتایج جستجو بر اساس معنا و یا روابط مفهومی کلمات قرار داده است. این الگوریتم، تأکید بسیار بالایی بر کیفیت محتوا داشته و از کسب رتبه‌های بالای موتورهای جستجو با تکنیک‌هایی از قبیل تکرار بیش‌ از اندازه کلمات کلیدی و… پیشگیری به عمل می‌آورد.

تگ‌های H1 و بعد از آن

تگ‌های تیتر محتوا، یکی دیگر از مفاهیم و اصطلاحات بازاریابی محتوایی به شمار می‌روند. همان‌طور که می‌دانید تیترهای یک محتوا با استفاده از تگ‌های H1 تا 6، سازماندهی‌شده و منظم می‌گردند. در میان این تیترها، تیتر H1 از بقیه مهم‌تر است و H6  از دیگر تیترها کوچک‌تر خواهد بود. تمامی تیترهای حاضر در یک محتوا باید به‌ صورت آبشاری تنظیم گردند.

نرخ کلیک  CTR در اصطلاحات بازاریابی محتوایی

نرخ کلیک و یا CTR در واقع مخفف عبارت click through rate است. این شاخص و یا فاکتور نشان می‌دهد که مخاطب شما تا چه اندازه با محتوای‌تان درگیر شده‌ است. با استفاده از این شاخص پی خواهید برد که آیا مخاطب محتوای شما در انتهای پست بر روی گزینه کال تو اکشن کلیک کرده و یا آیا توانسته‌اید مخاطب را به یک لید تبدیل سازید یا خیر. همچنین با استفاده از شاخص نرخ کلیک متوجه می‌شوید که آیا مخاطب شما از پستتان به‌ صورت کامل بازدید به عمل آورده یا خیر.
با اطلاعاتی که از طریق شاخص نرخ کلیک به دست می‌آورید قادر خواهید بود نحوه برخورد مخاطب با محتوا را مورد بررسی و شناسایی قرار داده و علایق او را درک نمایید.

بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا به فرایندی گفته می‌شود که طی آن برنامه‌ریزی، تولید و توزیع، به اشتراک‌گذاری و انتشار محتوا صورت می‌گیرد تا مخاطبان به آن دسترسی داشته باشند. انجام فعالیت‌های بازاریابی محتوایی می‌تواند به‌ منظور افزایش فروش محصولات صورت بگیرد و یا مخاطبان را از وجود یک  برند آگاه سازد. بازاریابی محتوا می‌تواند در زمینه برقراری ارتباط با مخاطبان و همچنین جذب مشتریان بیشتر به صاحبان کسب و کارها کمک کند.

لید جنریشن

لید جنریشن که در زبان انگلیسی خود را به‌ صورت lead generation نشان می‌دهد به هرگونه اقدام و یا عملی گفته می‌شود که می‌تواند به ایجاد علاقه برای تقویت و افزایش فروش محصولات کمک کند. لید جنریشن در حقیقت زمانی روی می‌دهد که مشتری و یا مخاطب شما، اطلاعات تماس خود را به‌ صورت کاملاً خودخواسته در اختیار شرکت قرار می‌دهد.

مفاهیم محتوایی

متا دیسکریپشن

متا دیسکریپشن و یا توضیحات متا، در واقع عنصری در کد HTML و در یک صفحه وب محسوب می‌شود. این شاخص می‌تواند توضیحاتی مختصر در زمینه محتوای یک صفحه ارائه دهد. هرچند بازدیدکنندگان وب سایت‌ها نمی‌توانند این توضیحات را به‌ صورت کاملاً مستقیم مورد مشاهده قرار دهند، اما موتورهای جستجو از این توضیحات به‌ منظور نمایش یک صفحه در نتایج جستجو استفاده می‌کنند.

استراتژی محتوا؛ مهمترین بخش مفاهیم و اصطلاحات بازاریابی محتوایی

با در نظر گرفتن استراتژی محتوا می‌توان محتوایی بسیار مناسب، مفید و کاربردی فراهم کرد که متناسب با یک تجربه‌ خاص باشد. سپس می‌توان محتوای فراهم شده را به مخاطبان ارائه داد و به مدیریت آن نیز اقدام کرد. طبق این استراتژی، نیاز مخاطبان و ارزش‌های آنان مورد شناسایی قرار گرفته و سپس فصل مشترک میان مخاطبان و برند کشف می‌گردد. پس از آن فعالیت‌های مربوط به تولید محتوا در این چهارچوب انجام می‌گیرند تا محتوای مورد نظر به دست مخاطب هدف برسد.

تبلیغات  CPC

این عبارت در واقع مخفف costper click بوده و یکی از معیارهای بسیار مهم در بازاریابی محتوایی به شمار می‌رود. این فاکتور نشان می‌دهد که میزان هزینه‌ای که برای هر کلیک کاربران بر روی تبلیغات شما پرداخت می‌گردد، چقدر است. داشتن این اطلاعات به شما کمک می‌کند تا فعالیت‌های تبلیغاتی خود را بهبود بخشیده و سعی در کاهش هزینه‌های بازاریابی خود داشته باشید.

چرخه عمر محتوا

هر محتوایی مانند یک محصول است که به کاربران ارائه می‌گردد. لذا این محصول نیز دارای چرخه عمر است. چرخه عمر محتوا به‌ طور کلی شامل تولد، معرفی به بازار، رشد، بلوغ و افول است و از ۶ مرحله با عناوین پیش تولید محتوا، تولید محتوا، انتشار محتوا، ارتقای محتوا، به‌روزرسانی محتوا و سپس حذف محتوا به‌ وجود آمده است.

تست A/B

تست A/B روشی بسیار مناسب و کاربردی برای ارتقای یک کسب‌ و کار است. در این روش، دو مسیر A و B برای پیشبرد یک کار در نظر گرفته شده و آزمایش می‌گردد تا راهی انتخاب شود که نتیجه بهتری دارد. این تست در حقیقت نقش مؤثری در بررسی عملکرد محتوا داشته و متناسب با آن می‌توانید استراتژی محتوایی خود را تنظیم نموده و تصمیم‌گیری‌های بهتری انجام دهید. با امتحان کردن این مسیرها و سپس دریافت بازخورد از مخاطبان می‌توانید نوع محتوای مطلوب و ویژگی‌هایی که برای مخاطبانتان اهمیت دارد را به‌ خوبی بشناسید.

ایمپرشن  impression

ایمپرشن در حقیقت به تعداد دفعاتی گفته می‌شود که تبلیغات شما به نمایش درمی‌آیند. همان‌طور که می‌دانید در فرآیند و اجرای تبلیغات شما، در هر زمانی‌ که یک تبلیغ در گوگل و یا سایت‌های همکار با او ظاهر شود در واقع یک نمایش صورت گرفته است. از این طریق به تعداد ایمپرشن شما افزوده می‌گردد.

نرخ تبدیل  conversion Rate

کانورژن ریت که در زبان انگلیسی به‌ صورت conversion Rate خود را نشان می‌دهد در معنای نرخ تبدیل مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع این عبارت به این معنی است که چند درصد از افرادی که به سمت یک هدف خاص هدایت شده‌اند، به آن هدف دست پیدا کرده‌اند. نرخ تبدیل را می‌توانید برای اقدامات مختلف از قبیل تعداد کلیک‌های انجام‌ شده بر روی یک دکمه در نظر بگیرید و یا از آن برای تعداد خریدهای انجام‌ شده از یک وب‌سایت اینترنتی استفاده کنید.

چگالی کلمات کلیدی  keyword density

کیورد دنسیتی، به‌ معنای چگالی کلمات کلیدی در متن و محتوای تولید شده است. این فاکتور از جمله عناصر بهینه‌سازی کلمات کلیدی محسوب شده و به تعداد دفعاتی گفته می‌شود که کلمات کلیدی در صفحه‌ وب‌سایت و یا متن تولید شده، تکرار شده‌اند.
در حقیقت چگالی کلمات کلیدی به شما نشان می‌دهد که کلمات کلیدی هدف، چند درصد از متن شما را به خود اختصاص داده‌اند.

میکرو کانتنت  micro content

میکرو کانتنت به محتوایی گفته می‌شود که کوتاه شده‌ است. محتوایی که می‌تواند در سریع‌ترین زمان ممکن، بیشترین تأثیرات را بر خوانندگان و کاربران ایجاد کند. بنابراین میکرو کانتنت در حالت کلی، دارایی دو ویژگی اصلی است که یکی کوتاهی آن بوده و دیگری انتقال مفاهیم مورد نظر در سریع‌ترین زمان ممکن است.
هدف از تولید چنین محتوایی به‌ کارگیری آن در ابزارهای دیجیتال است. میکرو کانتنت خود شامل متون کوتاه، گیف‌ها، ویدئوهای کوتاه شده، اینفوگرافیک، عکس، عناوین خبری، نمودار، پیامک، ایمیل و… است.

همنوع خواری  cannibalization

کنیبالیزیشن یکی از مفاهیم و اصطلاحات کمتر شناخته‌ شده در حوزه سئو است. این مفهوم یکی از مهم‌ترین عبارات و اصطلاحات بازاریابی محتوایی نیز به شمار می‌رود. در صورتی‌ که شما به تولید محصولی دست زده باشید که با فروش آن، فروش دیگر محصولاتتان را تحت تأثیر قرارداده و فروش آن‌ها را با کاهش مواجه سازید، در اصطلاح کنیبالیزیشن صورت‌ گرفته که در معنای هم‌نوع خواری و یا هم خواری نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ارسال شده در تولید محتوا
درج دیدگاه
تمامی حقوق این وب سایت محفوظ است ؛ طراحی سایت : امین جدیدالاسلامی