امین جدیدالاسلامی

0 %
امین جدیدالاسلامی
یه ENTJ که کارش دیجیتال مارکتینگ، طراحی سایت، سئو و محتواست
 • متولد
  8 اردیبهشت 1374
 • ساکن
  ایران، تهران
 • تحصیلات
  ارشد MBA دانشگاه تهران
تدوین استراتژی محتوا
نگارش و ویراستاری محتوا
SEO
Story-Telling
بازاریابی محتوایی
Copy & UX Writing
WordPress
طراحی سایت
زبان انگلیسی
 • تدوین استراتژی و بازاریابی محتوایی
 • بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو
 • مشاوره دیجیتال مارکتینگ
 • آموزش و مشاوره محتوا
 • طراحی سایت

تولید محتوا چیست و چگونه می‌توان محتوای متنی تولید کرد؟

آوریل 24, 2022

میدانیم که یکی از بهترین روش‌ها برای معرفی کسب‌وکار و محصولات، تولید محتوای متنی است. با کمک یک متن که با رعایت نکات نگارشی، جذابیت نوشتار و اصول سئو نوشته ‌شده باشد، می‌توان مخاطبان زیادی را جذب کرد. امروزه تنها استفاده از تبلیغات در تلویزیون یا چاپ بیلبورد به‌اندازه کافی به جلب مشتری کمک نمی‌کند؛ بنابراین استفاده از روش‌های مهمی چون خلق محتوا کارآمدتر است. در واقع ” تولید محتوا چیست ” سوال مهمیست که به آن پاسخ خواهم داد. ضمنا روش های تولید محتوای متنی و اهمیت آن را بررسی خواهیم کرد.

اجازه دهید ابتدا به چیستی محتوا بپردازیم… (همه نوشته‌ها محتوا نیستند)

تولید محتوا چیست؟

محتوا چیست؟
محتوا چیست؟

محتوا در هر زمینه‌ای که به ‌کار برده شود، معنای خاصی دارد؛ اما در ادبیات، هستی است. در مبحث تولید محتوا به مجموعه اطلاعاتی که از یک ساختار منظم و صحیح برخوردار باشند، محتوا گفته می‌شود. هنگامی‌که در تولید یک محتوا همه استاندارهای لازم رعایت شوند، درک مطالب بیان‌شده در آن برای انسان راحت‌تر خواهد بود.

محتوا قابلیت این را دارد که پیش یا پس از انتشار، مورد ویرایش قرار گیرد؛ اگر چنین امکانی برای آن فراهم نباشد محتوا نیست. اگر همه ویژگی‌های بیان‌شده برای یک محتوا صادق باشد و در بستر دیجیتال منتشر شود، به آن محتوای دیجیتال گفته می‌شود. با توجه به آنچه گفته شد انواع کتاب، مقاله، فیلم، پست‌های موجود در فضای مجازی و… جز محتواهای دیجیتال محسوب می‌شوند.

تاریخچه‌ی تولید محتوا

اگر مثل سایر موضوعات یا محصولات، به دنبال تاریخچه در زمینه تولید محتوا می‌گردید، سخت در اشتباهید؛ تاریخچه‌ی تولید محتوا به آفرینش انسان باز خواهد گشت. محتوا در ذات، آن چیزی است که سبب برقراری ارتباط می‌شود. حالا چه برای توضیح یک محصول، چه برای ارائه عواطف و احساسات…

انسان از چه دورانی محتوای متنی تولید کرد؟

تا پیش از گسترش اینترنت و فضای مجازی همه ما با محتوا در قالب کتاب و روزنامه آشنا بودیم. اگر با ریزبینی بیشتری در موضوع بیندیشید، متوجه می‌شوید که اولین محتواها با رعایت همه نکات و اصول در روزنامه چاپ‌شده است. در روزنامه‌ها همیشه اخبار و اتفاقات مهم نوشته و منتشرشده که این امر روزنامه را به اولین منبع تولید محتوای متنی تبدیل کرده است. با مرور زمان خلق سایر محتواها نیز شروع شد. در ابتدا محتوای صوتی، سپس محتوای تصویری و در ادامه سایر انواع محتوا نیز گسترش یافتند.

اما اجازه دهید ابتدا تعریف محتوا را کامل‌تر ببینیم.

تعریف محتوا چیست و تولید محتوا به چه معناست؟

از دیرباز تاکنون افراد می‌خواهند به بهترین روش موضوع موردنظر خود را به سایرین انتقال دهند اما این امر آنها را با چالش مواجه کرده است. بهترین راه برای انتقال یک پیام به دیگران، خلق محتوایی متناسب با مخاطب و موضوع موردبحث است. به‌منظور اینکه مطلب خود را باکیفیت بالایی به مخاطب ارائه دهید، باید انواع قالب‌های محتوا را بشناسید.

محتوا چیست؟ محتوا اصلی مهم در ارائه اطلاعات ساختار یافته با مفهومی ساده است

محتوا به چه معناست؟

واژه محتوا در انگلیسی Content بیان می‌شود و معنای ادبی آن درون‌مایه و مضمون سخن است. به‌طورکلی به هر کار یا حرکتی که با انتقال پیام همراه باشد، محتوا گفته می‌شود. حال ممکن است این کار حرکت دادن دست یا بدن، سخن گفتن، رفتار یا سایر روش‌ها باشد.

محتوا چیست

در تعریف تخصصی؛ به مجموعه پیام، اطلاعات یا هر مطلب قابل‌ارائه برای مخاطب در قالب‌های مختلف، محتوا گفته می‌شود. به بیان ساده‌تر می‌توان گفت به هر چیزی که برای سرگرمی، افزایش اطلاعات و بهبود عملکرد یک فرد مورد استفاده قرار گیرد، نوع خاصی از محتوا گفته می‌شود.

تعریف مطرح‌شده در بالا خیلی کلی بوده و ممکن است طیف گسترده‌ای از مطالب را در برگیرد، به همین دلیل در ادامه مهم‌ترین ویژگی‌های یک محتوا را ذکر می‌کنیم. در تعریف امروزه به هر مطلبی که ویژگی‌های زیر را داشته باشد، محتوا گفته می‌شود:

 • محتوا باید حتما آگاهی رسان، جذاب یا سرگرم‌کننده باشد و البته بتوان به آن اطمینان کرد.
 • انواع محتوا باید در قالب متن، صدا، تصویر یا ویدئو ارائه شود.
 • اطلاعات بیان‌شده در محتوا باید از کیفیت مناسبی برخوردار باشد و احساسات یا واکنش مخاطب را برانگیزد.

برخی افراد تصور می‌کنند که وظیفه تولید محتوا انجام تبلیغات است؛ اما این تفکر درست نیست و مسلما با تعریف محتوا متفاوت است. صرفا یکی از انواع محتواست که ویژگی‌های یک محصول برای شناساندن آن به دیگران را بیان می‌کند.

هدف تولید محتوا چیست ؟

برخی افراد تنها برای رونق کسب‌وکار خود یک محتوای حرفه‌ای را از متخصص و مشاور محتوا درخواست می‌کنند؛ اما این نوع تولید محتوا لزوما به پیشرفت شغلی ختم نمی‌شود. مهم‌ترین اهداف برای ساختن یک محتوا شامل موارد زیر است:📖

خلق و تولید محتوای شخصی

دسته‌ای از محتواهای تولیدشده صرفا در فضای مجازی افراد منتشر می‌شود. برخی افراد تمایل دارند برای تصاویر خاطره‌انگیزی که در فضای مجازی منتشر می‌کنند، از محتوای حرفه‌ای استفاده کنند؛ به‌بیان‌دیگر این‌گونه افراد می‌خواهند یک دفترچه خاطرات دیجیتال داشته باشند که بدون نقص باشد. این نوع نوشته ها نیز در دسته محتواها قرار میگیرند، اما بدون اهداف inbound !

تولید محتوای سازمانی

یکی دیگر از انواع محتواهای تولیدشده برای سازمان‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد. این محتوا ممکن است شامل تولید فیلم آموزشی برای افراد تازه‌کار، تولید برخی بولتون‌های داخلی، تهیه گزارش از انواع فعالیت‌های سازمان، تنظیم ابلاغیه درباره قوانین سازمان جهت اطلاع‌رسانی به کارکنان و گردآوری کتابچه به‌منظور آموزش در زمینه برخی سیستم‌ها باشد. Enterprise Content Management (ECM) اصطلاحی است که برای متخصصان در این زمینه مورداستفاده قرار می‌گیرد.

اما آیا این تمام محتواست؟ قطعا خیر. محتوا انواعی دارد که به آن خواهیم پرداخت…

استراتژی‌ تولید محتوا چیست؟

استراتژی محتوایی

روشی که برای تحقق اهداف کسب‌وکار در خلق محتوا مورد استفاده قرار می‌گیرد، استراتژی محتوا نامیده می‌شود. در استراتژی محتوا شما اطلاعات اولیه درباره ” هدف از خلق محتوا، بهترین ایده برای ساخت آن، پرسونای مخاطب در محتوا، زمان درج محتوا، مدت‌زمان لازم برای وجود محتوا در سایت و … ” را تخمین می‌زنید. به‌صورت کلی می‌توان گفت که استراتژی محتوا برخی معیارها را در اختیار شما قرار می‌دهد تا با استفاده از آنها میزان موفقیت محتوای تولیدشده را تخمین بزنید.

در مورد استراژی تولید محتوا کسب‌وکاری را فرض کنید که به‌تازگی راه‌اندازی شده است و نوعی محصول تولید می‌کند. مدیر این کسب‌وکار می‌خواهد در کنار استفاده از انواع تبلیغات در فضای واقعی، برای معرفی محصول خاص خود در فضای مجازی نیز فعالیت داشته باشد. بهترین روش برای معرفی این محصول ویژه و ترغیب افراد برای خریدن آن، استفاده از دیجیتال مارکتینگ است؛ واضح است که اصل مهمی که باید در دیجیتال مارکتینگ مورد توجه قرار دهید، محتوای تولیدشده در آن است. اما این محتوا باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟ برای چه کسانی و با چه لحنی نوشته شود؟ کجا منتشر شود؟ در چه مورد باشد و چه زمانی انتشار یابد؟ و …

برنامه تقویم محتوایی چیست؟

حالا که با استراتژی محتوا تا حدودی آشنا شدیم، می‌دانیم که باید چه مطالبی و با چه فرکانسی منتشر کنیم. اما برای برنامه ریزی دقیق‌تر نیاز به یک تقویم محتوایی داریم تا محتوای تولید شده طبق برنامه انتشار یابد. این تقویم های محتوایی میتوانند در google sheet یا هر پلتفرم دیگری باشند؛ نکته مهم محتوای آنهاست. در واقع باید در هر تقویم محتوایی، زمان انتشار هر محتوا، موضوع، پلتفرم انتشار و نوع محتوا را مشخص کنیم.

پرسونای مخاطب به چه معناست و چه اهمیتی در تولید محتوا دارد؟

یکی از مهمترین اصطلاحات بازاریابی محتوایی دقیقا همین پرسونای مخاطب است. به تصویر ذهنی نویسنده از مخاطب محتوا که ممکن است یک فرد یا سازمانی ایده آل باشد، پرسونای مخاطب گفته می‌شود. این تصویر ذهنی باید به‌گونه‌ای باشد که ویژگی‌های درصد بالایی از مخاطبان را در بر گیرد. در پرسونای مشتری باید به همه خواسته‌ها، دغدغه‌ها، ویژگی‌ها، الگوهای ذهنی و فکری و.. مخاطب توجه کرد. 🧍

در هنگام تولید یک محتوا باید توجه داشته باشید که مطلب مورد نظر را برای چه کسانی می‌نویسید. پرسونای مخاطب یا مشتری به معنای تحقق این عبارت است که مشتری مخاطب محتوای من است. هنگامی‌که یک مطلب را می‌نویسید توجه کنید که خودتان مخاطب نیستید، بنابراین باید نکاتی را در محتوا بیان کنید که خواننده به دنبال آن می‌گردد. برای این امر باید تصویری شفاف از مخاطبان در ذهن خود داشته باشید.

پرسونا چیست

البته مبحث پرسونای مخاطب یک موضوع جدید نیست و فروشندگان و تولیدکنندگان از دیرباز با نام‌های دیگر به آن توجه داشتند. اگر می‌خواهید مطلبی جذاب و حرفه‌ای بنویسید، باید خود را در جای خواننده قرار داده و به بیان دغدغه‌های وی بپردازید. مبحث پرسونای مصرف‌کننده را می‌توانید گسترش دهید و در زمینه‌هایی مانند سخنرانی، کنفرانس، تبلیغات، معرفی محصول و… نیز مورداستفاده قرار دهید.

ابزارهای تولید محتوا چیست ؟

شاید در نگاه اول به دنبال یک فرمول، یک وسیله یا ابزار برای تولید محتوا باشید؛ اما باید بدانید که اگر از شما پرسیدند مهمترین ابزار تولید محتوا چیست؟ پاسخ آن تجربه و استعداد است. تولید محتوای مناسب یک امر ذاتی است که با آموزش های صحیح میتوانند بهبود یابد. پس واضح است که شرط لازم برای تولید محتوا، استعداد آن است؛ اما کافی نیست! حالا فهمیدیم که تولید محتوا چیست

در گام بعد، پس از پروراندن خلاقیت و ایده، لازم است تا با ابزارهایی مثل Microsoft word یا CMS هایی مثل wordpress در کنار سایر سایت ها مثل چک کردن plagiarism و البته ابزارهای گوگل، این ایده ها را روی صفحه آورد.

چند راه کارآمد و روش هایی برای تولید محتوا

راه‌های زیادی برای خلق یک محتوای جذاب وجود دارد که در ادامه مهم‌ترین آنها را بیان می‌کنیم: ✔️

 • ایده گرفتن از سایر سایت‌ها (اصلا مطلب آنها را کپی نکنید)
 • تفکر گروهی برای تولید یک محتوای جدید و پژوهش گسترده
 • استفاده از مناسبت های مختلف و ارتباط با موضوع
 • اطلاع از دغدغه و سلیقه مخاطبان
 • مصاحبه با افراد صاحب‌نظر درباره موضوع محتوا
 • دریافت ایده از نویسنده‌های وبلاگ‌های کوچک البته از راه مشورت با آنها
 • کمک گرفتن از سایت محصول موردنظر
 • بررسی نکات مثبت و منفی محصول موردنظر
 • بیان راه‌های موفقیت و عدم موفقیت، بدون بزرگ‌نمایی
 • استفاده از هایپر لینک
 • ایده گرفتن از کتاب‌ها و فیلم‌ها
 • استفاده از ضرب‌المثل، سخن بزرگان، شعر و… در ارتباط با موضوع

انواع محتوا را بهتر بشناسید

برای محتوا تعریف‌های زیادی وجود دارد به همین دلیل انواع مختلفی از آن به وجود آمده است. البته دراین‌بین تولیدکنندگان محتوا و مخاطبان، بیشتر به محتواهای متنی اهمیت می‌دهند؛ دلیل این امر ویژگی‌های محتوای متنی است. در این تعریف از میکروکانتنت ها صرف نظر می‌کنیم. در ادامه انواع محتوا را معرفی کرده و تعریف کوتاهی از هریک ارائه می‌دهیم. به‌طورکلی دسته‌بندی‌های مختلفی برای محتوا وجود دارد؛ اما از نظر فرمت می‌توان آن را اینطور تقسیم کرد:

تولید محتوای متنی

محتوا متنی

یکی از رایج‌ترین انواع محتوای تولیدشده، به محتوای متنی اختصاص دارد. از دیرباز تاکنون بیشتر افراد تاکید زیادی بر نوشتن داشته‌اند؛ زیرا تنها در مطالعه یک مطلب فرد باید به‌طور کامل تمرکز کند. اگر واژگان ساده و زیبایی را انتخاب کنید و آنها را برای انتقال پیام به‌گونه‌ای اصولی در کنار یکدیگر قرار دهید، تاثیر بسیار بیشتری بر مخاطب می‌گذارد.

معمولا برقراری ارتباط با مخاطبان از راه نوشته ساده‌تر از سایر روش‌ها است. با اینکه امروزه تصاویر و ویدئوهای زیادی در فضای مجازی وجود دارند؛ اما همچنان افراد زیادی طرفدار خواندن مطالب‌ هستند. لازم به ذکر است که بیشتر افراد برای دریافت مطالب تخصصی، ترجیح می‌دهند یک محتوا را مطالعه کنند. ضمنا از این مساله غافل نشوید که بسیاری افراد برای رسیدن به محتوای مورد نظر در اینترنت جستجو میکنند؛ پس محتوای متنی مورد نیاز آنها را در اختیارشان قرار دهید. در یک محتوای متنی باید اصول سئو را به‌درستی رعایت کنید تا متن شما ازنظر گوگل ارزشمند باشد و آن را در جایگاه بالاتری قرار دهد. استفاده صحیح از انواع کلمات کلیدی، طول هر جمله، انتخاب تیتر مناسب و… ازجمله مواردی است که مهارت نویسنده را مشخص می‌کند.

تولید محتوای صوتی

محتوا صوتی

در امر خلق محتوا نباید به محتوای متنی اکتفا کنید، زیرا استفاده از آن محدودیت‌هایی با خود به همراه دارد. برخی افراد تمایل دارند که در کنار انجام کارهای روزمره مانند پیاده‌روی، رانندگی، شستن ظروف، آشپزی و… به مطالب موردعلاقه خود گوش بسپارند و به‌عبارتی از زمان خود به‌درستی استفاده کنند. دریافت اطلاعات از راه گوش دادن بسیار لذت‌بخش بوده؛ زیرا احساسی که لازم است در آن لحظه از متن دریافت کنید، با لحن گوینده به شما منتقل می‌شود.

یکی از جدیدترین و رایج‌ترین روش‌ها برای خلق یک محتوای صوتی، تولید پادکست است. هنوز دو دهه از تولد این نوع محتوا نگذشته؛ اما به دلیل شلوغی و پررفت‌وآمد بودن زندگی امروزه، طرفداران زیادی را جذب کرده است. البته برای ساخت یک پادکست باکیفیت باید حتما با اصول آن آشنا باشید که به دلیل گسترده بودن مطلب، در این متن به آن اشاره نمی‌کنیم.

تولید محتوای تصویری

محتوا تصویری

اگر شما یک محتوای متنی تهیه کنید و در آن از تصویر استفاده نکنید یا تصویر درج‌شده مناسب نباشد، باعث پایین آمدن کیفیت محتوا می‌شود. بهتر است تصویری که انتخاب می‌کنید یکی یا تعدادی از اهداف شما در خلق متن را در بر داشته باشد تا درک مطلب برای مخاطب را راحت‌تر کند. در برخی موارد مانند اپلیکیشن‌هایی چون اینستاگرام، فرد به خلق یک محتوای تصویری می‌پردازد. در این موارد انتخاب عکس اهمیت بسیار زیادی دارد؛ زیرا اولین نکته‌ای که توجه مخاطب را به خود جلب می‌کند، تصویر و پیام نهفته در آن است.

شما می‌توانید برای تصویر منتخب از یک عکس مرتبط استفاده کرده یا اینکه گزینه‌ای بهتر یعنی اینفوگرافی را انتخاب کنید. اینفوگرافی نوعی تصویر است که در آن مراحل یا اطلاعات پیچیده موجود در محتوا، به‌صورت شماتیک به مخاطب ارائه می‌شود.

تولید محتوای ویدئویی

محتوا ویدیویی

بی‌تردید موثرترین نوع محتوا به محتوای ویدئویی اختصاص دارد؛ زیرا هم‌زمان دو حس بینایی و شنوایی مخاطب را درگیر می‌کند. از این نوع تولید محتواها در کمپین UGC هم به کار می رود. برخی محتواها را نمی‌توان به‌صورت متن، تصویر یا صدا به مخاطب ارائه داد؛ زیرا به توضیح یا تصاویر خاصی نیاز دارند؛ در چنین مواردی بهترین گزینه استفاده از محتوای ویدئویی است. از طرفی به دلیل اینکه احتمال کپی در ویدئو کم است و امکان انتشار آن در بیشتر رسانه‌های اجتماعی وجود دارد، تولید آن بیشتر مورد استقبال افراد قرار می‌گیرد.

هر کدام از این انواع محتوا میتوانند با داشتن یک CTA یا درخواست تعامل، به رشد بیشتر کسب و کار شما کمک کنند!

عوامل موثر در قیمت تولید محتوا

در تولید یک محتوا عوامل زیادی در نظر گرفته می‌شود که همه آنها با درخواست مشتری مشخص می‌شوند. در ادامه به بررسی عوامل موثر که در تعیین هزینه تولید محتوا می‌پردازیم:

 • هزینه تولید یک محتوای تخصصی از محتوای عمومی بیشتر است.
 • برای تولید محتواهای مختلف یعنی ترجمه، بازنویسی و تالیف به‌صورت هم‌زمان، هزینه‌های مختلفی در نظر گرفته می‌شود.
 • درصورتی‌که متن کاملا سئو شده باشد، به دلیل کیفیت بالای کار، لازم است که هزینه بیشتری برای آن پرداخت شود. (در محتوای تولیدشده توسط برخی شرکت‌ها نکات سئو به‌درستی رعایت نمی‌شوند)
 • اگر تعداد محتواهای درخواستی زیاد باشد، مثلا بیش از 100 محتوا، بابت هر کلمه هزینه کمتری دریافت می‌شود.
 • زبان محتوا نیز در هزینه و قیمت محتوا تاثیر مستقیم دارد.

حالا با کلیاتی از تولید محتوا آشنا شدیم

محتوا

تولید محتوا یکی از حساس‌ترین و مهم‌ترین کارهایی است که صاحبان کسب‌وکار برای معرفی شغل و محصولات خود می‌توانند از آن کمک بگیرند. همچنین برای تولید یک محتوای جذاب و اصولی باید نکات زیادی را موردتوجه قرار دهید که رعایت دقیق برخی از آنها باعث صعود محتوای شما به رتبه‌های بالا می‌شود. آموزش این موارد و آشنایی با مفهوم محتوا، در کسب درآمد بالا برای شما موثر است. اگر شما هم برای کسب و کار خود نیاز به محتوای حرفه‌ای دارید، پیشنهاد می‌کنم از طریق صفحه تماس با من، گفتگویی داشته باشیم.

سوالات متداول تولید محتوا

 1. تعریف محتوا چیست و تولید محتوا به چه معناست؟

محتوا به مفهوم و هستی کلام گفته می شود که میتواند افراد را جذب و یا دفع کند. این محتوا باید با توجه به پرسونای مخاطب و سایر شرایط طبق اصول تولید شود.

2. انواع محتوا کدامست؟

محتواها را میتوان به انواع صوتی، تصویری، ویدیویی و متنی تقسیم بندی کرد که هر کدام از این دسته ها خود شامل زیردسته های زیادی خواهد بود.

3. برای تولید محتوای متنی از کجا شروع کنم؟

همانطور که در متن اشاره شد، تولید محتوا به نفس خود یک امر ذاتی است که با پروراندن این استعداد و آموزش های لازم، میتوان به اهداف محتوایی خود رسید.

ارسال شده در تولید محتوا
3 دیدگاه
 • سودابه علمی

  تولید محتوا به صورت متنی نیاز به تکنیک داره که به خوبی اشاره کردین. ممنون. برای محتواهای صوتی و ویدیویی هم لطفا مطالبی بذارید…

  7:25 ب.ظ آوریل 24, 2022 پاسخ
 • aref

  با جستجوی تولید محتوا چیست به سایت های زیادی میرسیم ولی خب این جزو کامل ترین هاش بود. ممنون

  3:00 ب.ظ می 11, 2022 پاسخ
 • سعید امیری

  این مقاله خیلی خیلی متفتوت بود نسبت به مقاله‌های دیگه تو حوزه محتوای متنی، یه مقاله کامل که خیلی مختصر و به جا توضیح داده شده و واقعا کاربردیه

  3:06 ب.ظ می 11, 2022 پاسخ
درج دیدگاه
تمامی حقوق این وب سایت محفوظ است ؛ طراحی سایت : امین جدیدالاسلامی